Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Centralnym punktem Rzeszowa jest Rynek Starego Miasta. Właśnie z tego miejsca wychodzi wiele istotnych ulic, m.in. Kopernika, Słowackiego, Kościuszki, Baldachówka. Wokół rynku mieści się mnóstwo punktów handlowych oraz restauracji i pubów. Ponadto na Rynku Starego Miasta organizowane są różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe.

Aktualny wygląd miejsca pochodzi z końca XIX wieku, ponieważ rozległy pożar z 1842 roku, wyrządził wiele szkód i niezbędny był remont starówki. Zanim do tego doszło na rynku dominowały niskie domy drewniane, mniej było tych murowanych z piwnicami. Miejskie podziemia do dziś są duża atrakcją turystyczną.

Rzeszów pełnił rolę ośrodka handlowego. W mieście sprzedawano przede wszystkim biżuterię, ubrania, meble. W momencie nadania przywilejów, możliwe był także handlowanie rybami, winem oraz solą. Produkty te wymagały przechowywanie w piwnicznych magazynach, z racji warunków oraz braku miejsca w tradycyjnych przechowalniach. Piwnicy najczęściej miały 10 m głębokości. Połączone były siecią korytarzy i innych pomieszczeń. Podziemia rzeszowskiego Rynku zabezpieczona po II wojnie światowej i stworzono z nich ciekawą atrakcję turystyczną. Obecnie do dyspozycji turystów jest tzw. Podziemna Trasa Turystyczna. Renowacją „Rzeszowskich piwnic” zajmuje się Muzeum Okręgowe.

Ów miejsce zachwycająanie tylko nietypowym, mrocznym charakterem, ale i swoją historią. Podziemia zbudowali mieszkańcy, by składować w nich różne artykuły. Był one również idealnym schronieniem w razie wojen lub kataklizmów. Legendarne „Rzeszowskie piwnice” pod Rynkiem mają 369 m, składają się z 15 korytarzy oraz 25 pomieszczeń. Część z nich posiada własne nazwy. Po odremontowaniu, zostały wyposażone w specjalne ekspozycje, dotyczące dziejów miasta. Wśród nich można zobaczyć średniowieczne relikty, kopie zbroi rycerskich, broni oraz ceramiczne przedmioty codziennego użytku, a nawet ówczesne zabawki. Poza tym prezentowane są fotografie oraz obrazy upamiętniające Rzeszów.

Zabytek mieści się przy ul. Rynek 26. Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, przeprowadzane jest w grupach maksymalnie 20-osobowych. Bilet normalny kosztuje 6,50 zł, ulgowy – 4,50 zł. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Natomiast w weekendy czynna jest od 11.00 do 17.00.

 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz