Muzeum Dobranocek PRL-u

Niewątpliwe każdy z nas wraca pamięcią do okresu dzieciństwa, ówczesnej beztroski i zabawy. Tym co z pewnością kojarzy się z czasem, kiedy byliśmy dziećmi są dobranocki. Miejscem, w którym można przypomnieć sobie niepowtarzalne opowieści jest Rzeszowskie Muzeum Dobranocek PRL-u.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedyny w swoim rodzaju miejsce wspomnień z dzieciństwa dla wielu pokoleń. Położone jest w centrum miasta, nieopodal miejskiego rynku. Muzeum Dobranocek powstało na mocy uchwały Rady Miasta, dokładnie 29 stycznia 2008 roku.

W zdecydowanej większości, zgromadzone eksponaty, pochodzą z kolekcji Wojciecha Jamy. Uroczyste otwarcie obiektu miało 22 marca 2009 roku. Od tego czasu muzeum przyciąga wielu turystów oraz mieszkańców Rzeszowa i okolic, chętnych wrócić pamięcią do unikatowych bajek na dobranoc.

Zbiory muzealne składają się z lalek z filmów kukiełkowych oraz z charakterystycznych przedmiotów, bezpośrednio dotyczących słynnych polskich dobranocek. Zgromadzono przede wszystkim zabawki, książki, plakaty, znaczki pocztowe oraz opakowania po produktach spożywczych i kosmetykach.

Wśród bogatej kolekcji opowieści dla najmłodszych z peerelowskiego okresu znajdują się sale poświęcone m.in.: Bolkowi i Lolkowi, Koziołkowi Matołkowi, Reksiowi, Misiowi Colargolowi, Misiowi Uszatkowi, Krecikowi, Muminkom, Pszczółce Mai, Rumcajsowi, Żwirkowi i Muchomorkowi. Ponadto w rzeszowskim muzeum nie brakuje eksponatów dotyczących popularnych bohaterów, takich jak Gąska Balbinka, Gucio i Cezar, Plastuś, Gapiszon, Słoń Dominik, Piaskowy Dziadek z dawnego NRD, Jacek i Agatka, Kiwaczek-Czieburaszka z byłego już ZSRR. Wśród najcenniejszych okazów znajdują się oryginalne lalki z filmu “Miś Colargol na Dzikim Zachodzie”, “Miś Uszatek” oraz “Plastusiowy pamiętnik”.

Zbiory tego niezwykłego miejsca na mapie Rzeszowa, powstały dzięki pomocy ludzi z całego kraju, którzy na rzecz muzeum przekazywali swoje pamiątki. Stali się on jednocześnie współtwórcami tego obiektu wspomnień okresu PRL-u.

Muzeum Dobranocek znajduje się przy ul. Mickiewicza 13, 35-064. Czynne jest od wtorku do piątku od 9.00 do 16.00. W weekendy natomiast galeria działa w godzinach 10.00-17.00.

Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy – 4 zł.

 

 

Jeden komentarz

  1. Ela sierpień 2013 at 20:14 #

    świetne miejsce:D polecam bardzo:) można się pośmiać, oraz bardzo mile spędzić czas:D nawet dla dużych dzieci jest to atrakcja:D

Zostaw komentarz