Zanim kupisz działkę, sprawdź jej status!

Jak powinna być idealna działka pod budowę domu? To taka w bliskiej odległości od centrum miasta lub z dobrą, utwardzoną drogą do głównej arterii– twierdzą specjaliści do spraw nieruchomości. Poza tym bardzo ważne czy jest to działka z doprowadzonymi mediami. Brak instalacji wodociągowej i elektrycznej bardzo obniża wartość ziemi. Najbardziej pożądane są działki kwadratowe o wielkość od 800 do 1200 metrów. Znikome zainteresowanie da się zauważyć w przypadku działek na sprzedaż, bez miejscowego planu zagospodarowania terenu oraz tych położonych daleko od miejskiej zabudowy.

działka rzeszów

Osoby, które mieszkają w ogromnym bloku mieszkalnym marzą, by przenieść się poza miasto, do spokojnej okolicy, gdzie we własnym ogródku można rozpalić grilla i cieszyć się prywatnością. Często jednak koszt takiej działki budowlanej, położonej blisko dużego miasta, ale w otoczeniu przyrody, przewyższa całkowity koszt budowy domu. Trudno wtedy mówić o opłacalności inwestycji. Interesującą ziemię można znaleźć w mniej atrakcyjnym położeniu, ale z równie wygodnym dojazdem do szkół, urzędów, sklepów czy placówek medycznych. Region Rzeszowa nie należy do najpopularniejszego w branży nieruchomości. Działki w okolicy można kupić już za niecałe 30 zł za metr kwadratowy. Natomiast ziemia, gdzie podłączone są wszelkie instalacje, może być nawet trzykrotnie droższa.

Zawsze, nawet jeżeli jest to z polecenia, teren inwestycyjny trzeba dokładnie sprawić. Szczególnie istotne są kwestie prawne, np. czy sprzedający to jedyny właściciel ziemi, czy działka obciążona jest hipoteką etc. Wszystkie informacje znajdują się w księdze wieczystej, którą można przejrzeć w internecie lub w wydziale sądu rejonowego. Zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji, trzeba zwrócić uwagę na numer działki oraz przeanalizować mapy geodezyjne, gdzie oznaczone są wszystkie okoliczne grunty. Oszuści sprzedają grunty rolne jako nowoczesną działkę pod budowę domu, dlatego do końca trzeba zachować czujność, by kupić idealną działkę.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz